Warsztaty Terapii Prowokatywnej i Coachingu Prowokatywnego w Polsce


 

Zapraszamy do udziału w Mistrzowskiej Szkole Coachingu Prowokatywnego, która prowadza Tomasz Kowalik i Brian Kaplan


 

Warsztaty Franka Farrelly'ego zakończyły się z chwila jego odejścia


 

Terapia Prowokatywna w Australii

Paradoksalna, nieprzewidywalna natura egzystencji zawsze fascynowała ludzkość. Użycie paradoksu, metafory, nielogiczności i absurdu, niespodzianki i humoru jako sposobów doprowadzania do zmiany ma długą historię. Dawne przypowieści Buddyzmu, Taoizmu, Sufizmu i Indian Ameryki Północnej są pełne przykładów nielogicznopści i ironii, które prowadzą ludzi ku nowym odkryciom i nowym sposobom rozumienia. Paradoksalne i humorystyczne interwencje w doradztwie i psychoterapii opierają się na założeniu, że ludzie zawsze mają możliwość wyboru, że zmiana może poprzedzać zrozumienie czy racjonalne pojmowanie, a nawet zachodzić bez niego; że terapia powinna skupiać się na pozytywach i na potencjale klienta do kreatywnego reagowania na trudne okoliczności.

Terapia Prowokatywna Franka Farrellego jest paradoksalna w tym sensie, że pomaga klientowi skupić się na pozytywnym rozwiązaniu przez zanudzenie i ośmieszenie negatywnych i sabotujących zachowań i myśli.

Frank prowadzi warsztaty w Australii od roku 1983. Fascynujące jest obserwować, jak ludzie uczą się stosowania Terapii Prowokatywnej. Setki terapeutów uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez Franka, Steva Wellsa w Perth i przeze mnie w rozmaitych miastach Australii. Tak często uczestnicy przechodzą przez proces zaczynający się od "nie dam rady tego zrobić" i prowadzący do "Jak to wspaniale móc dobrze się bawić prowadząc terapię" i wreszcie do cudownego odkrycia, że można mieć radochę I JEDNOCZEŚNIE być bardzo skutecznym wobec klienta. Terapia Prowokatywna może być także wspaniałym antidotum na wypalenie zawodowe terapeuty!

Terapia Prowokatywna nie polega na próbie grania komedii ani na minimalizowaniu wagi problemu klienta. Jej skuteczność pochodzi stąd, że terapeuta pozwala swojej empatii wobec klienta stymulować spontaniczne, twórcze wyobrażenia, pomysły i reakcje. Niegdy nie będzie czegoś takiego jak standardowa Terapia Prowokatywna. Terapii Prowokatywnych jest równie wiele jak Terapeutów Prowokatywnych. Trening Terapii Prowokatywnej powinien skupiać się na tym, by pomóc terapeucie wyzwolić jego naturalny, unikalny humor i figlarność jako część jego własnego stylu terapeutycznego. Może to obejmować stosowanie Terapii Prowokatywnej jako jednego ze sposobów pracy albo oznaczać robienie tego, co robi zwykle - ale z humorem. Jak mówi Frank, w większości terapeutów siedzi Terapeuta Prowokatywny i wyje, żeby go wypuścić.

Steve Brigham jest psychologiem i psychoterapeutą. Ma prywatną praktykę w Wollongong i uczy na Uniwersytecie w Wollongong i w Illawarra Institute of Technology. Steve szkolił razem z Frankiem Farrellym i oferuje szkolenia z Terapii Prowokatywnej oraz Terapii Strategicznej i Paradoksalnej.

organizator: metamorfoza.pl